PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Rokytnice Šanov Hostětín Žítková Lopeník Bojkovice Rudice


Město Bojkovice
 

Pomník Maryčky Magdónové [ Pomník či památník ]

Staré Hamry
Pomník M. Magdonové - nemovitá kulturní památka obce Staré Hamry si jistě zaslouží samostatnou kapitolu.

Chmurné drama nešťastného děvčete spolu s tesknou náladou hor, básníkova znalost bídy a útisku horského lidu a jeho láska ke krásám přírody, to vše se v jeho mysli slilo v jediný mocný celek, z něhož vášnivá básnická fantazie vytvořila nádhernou baladu o Maryčce Magdonové.

Tento příběh není smyšlenkou. Jen jméno hlavní postavy básně a místo, do něhož básník položil děj, jsou jiné. Bezruč zvolil pro svou Maryčku typické slezské jméno Magdonová. Dnes žije již jen několik málo potomků tohoto kdysi početného rodu. Také je snadno pochopitelné, proč básník položil děj do Starých Hamer. Patří k nejzajímavějším horským vesnicím Beskyd a Bezruč ji nesčetněkrát prošel křížem krážem. Bezruč vídával tehdy také několikrát Ostravici rozvodněnou a divoce se valící úzkým skalnatým korytem - v jejích vlnách dal utonouti své Maryčce.
Na hřbitůvku na straně pod místem, kde byli pochováváni sebevrahové, byl dne 14. 8. 1933 odhalen pomník Maryčky Magdonové, dílo ostravského akademického sochaře Augustina Handzela. Pomník dal postavit starohamerský Sokol a jeho odhalením všichni vzpomenuli 65. narozenin básníka Petra Bezruče.
Pomník Maryčky Magdónové

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Stare-Hamry.cz

AKTUALIZACE: Petr Lukeš (Obec Staré Hamry) org. 131, 28.05.2006 v 20:26 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule