PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Rokytnice Šanov Hostětín Žítková Lopeník Bojkovice Rudice


Město Bojkovice
 

Rozhledna Lopeník - tisková zpráva

Na česko-slovenském pomezí v Bílých Karpatech bude 16. července 2005 slavnostně otevřena stylová dřevěná rozhledna.
Cílem projektu podpořeného z projektu Leader+ Ministerstva pro místní rozvoj bylo společnými silami obcí, organizací a veřejnosti rekonstruovat na Kopanicích v Bílých Karpatech stavbu rozhledny na druhém nejvyšším vrchu Lopeník (911 m n.m.). Stavba je realizována včetně turistického a kulturního zázemí v okolních obcích - naučné stezky, minikempů a infocenter. Rozhledna vznikla za spolupráce Čechů a Slováků a podpoří setkávání obou národů, rozvoj šetrné turistiky, služeb a zaměstnanosti v příhraničí.

Ke 22 m vysoké dřevěné rozhledně z dubových trámů na kamenných základech vedou upravené naučné stezky.
Projekt podle návrhu arch. Sládečka zrealizovala obec Lopeník za podpory Mikroregionu Bojkovsko a Bošačka, Sdružení obcí pod Lopeníkem, Regionu Uherskobrodsko, Zlínského kraje a také darů jednotlivců, občanských sdružení a podnikatelů.

Do projektu se zapojili i podnikatelé - v několika rekreačních objektech byly umístěny počítače s turistickými informacemi věnovanými vybraným zajímavostem (Monte Lope - neživá příroda, Valmont - letecké bitvy nad Bílými Karpaty, Chata Jana - žítkovské bohyně, chalupa paní Kubínové - selská jizba). Na několika vybraných místech v rámci těchto objektů byly instalovány webové kamery pro monitorování počasí a zvláště sněhových podmínek v zimní sezoně. V rámci otevření rozhledny budou veřejnosti nabídnuty další výstupy projektu. Jedná se např. o multimediální prezentaci a videa, instalovaná do 9 počítačů rozmístěných v obcích mikroregionu Bojkovsko. Pro zlepšení turistické informovanosti o regionu a jeho nabídkách jsou v oblasti mj. instalovány informační tabule a vydány 2 prospekty.


Veřejná sbírka
Na výstavbu rozhledny se zázemím bylo potřeba získat okolo dvou milionů korun sdružených z veřejné sbírky, dotací, sponzorských darů a vkladů obcí. Veřejná sbírka pokračuje prodejem pohlednic - vstupenek na rozhlednu za 50 Kč a finančními příspěvky na č.ú : 1546751329 / 0800. Jména významných dárců budou na památku vytesána do základního kamene stavby.


Bližší informace o projektu:

Mikroregion Bojkovsko, Obec Lopeník, Vojtěch Vráblík organizátor sbírky, tel. 572 646 900

Koordinátoři projektu:
Mgr.Vít Hrdoušek, RNDr. Pavel Kuča
Slavnostní otevření rozhledny dne 16.7.2005 od 10.00 hod.

S programem:
1.Slavnostní uvítání účastníků
2.Projevy hostů
3.Představení rozhledny a poděkování sponzorům
4.Slavnostní otevření rozhledny s požehnáním a vztyčením české a slovenské vlajky
5.Kulturní program
-DH Bošáčanka
-FS Kopaničiar
-Slanování rozhledny

Občerstvení zajištěno včetně domácích specialit a pečeného selete.

Vstupné dobrovolné.

Za pořadatele zve: Mikroregion Bojkovsko, Sdružení obcí Pod Lopeníkem a Mikroregion Bošáčka Akce je organizovaná pod záštitou Zlínskeho kraje (ZLK), Trenčianskeho samosprávneho kraje (TSK) a Euroregionu Bílé - Biele Karpaty.
Projekt byl podpořen MMR ČR

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 7 názorů)


25.08.2005 v 07:49oliii

zdravim:) rozhodne souhlasim s pepou...kazdy by mel nahru po svych...


02.08.2005 v 23:05Pepa

Z otevření rozhledny mám opravdu velkou radost.Rozhledna nabízí skvělé výhledy na českou i slovenskou stranu.Rozhledna by mohla být otevřena ještě aspoň na podzim.Co mě ale trápí jsou lidé,kteří jezdí na vrchol v autech a na motorkách.Je to přece chráněná krajinná oblast(i UNESCO)!A k tomu ještě Velký Lopeník!Ať se lidé přemůžou a dojdou na vrchol po svých.Zas tak obtížný výstup to není.Auta sem nepatří.Opravdu sem nepatří...


19.07.2005 v 21:18Pavel

Poznámka k reakci od Honzy - Vrchol Chmelová je na slovenské straně BK.


12.07.2005 v 13:09Mary

Konečně se podařilo dokončit dílo a navázat tak na starou tradici, kdy se i u nás na Velkém Lopeníku dalo rozhlédnout a pozorovat krásnou krajinu včetně jeho okolí. Samozřejmě tzv.Pyramida měla i svůj historický význam.Jsme každoroční účastníci výstupu na tento vrchol k Památníku padlých , na které se v poslední době hodně zapomínalo. Všichni, kdo milují přírodu si přijdou na své.Poděkování patří každému, který se jakýmkoliv způsobem zapojil do stavby. Už se moc těšíme. Vagónový výbor.


09.07.2005 v 14:48Honza

Za dobré viditelnosti je z Velkého Lopeníku kruhový výhled: Seve - Jeseníky, Beskydy, Javorníky, Malá a Velká Fatra, Nízké Tatry, Vtáčnik, Strážovské vrchy a Povážský Inovec na východě. Na jihu pak Malé Karpaty a předhůří Alp. Na západě jsou vidět Pálava, Cřiby a Drahanská vrchovina. Někde jsem četl, že i Vysoké Tatry ! Samozřejmě je možné přehlédnout celé Bílé Karpaty od Hodonína až po Valašské Klobouky. Jinak Velký Lopeník není druhá nejvyšší hora, ale třetí po Chmelové-925 m.n.m. Stejně vysoký je v této oblasti Kobylínec. Nicméně rozhled z Velkého Lopeníku bude ve výšce cca 935 m.n.m. a pouze Velká Javořina s Jelencem na jih trochu brání v rozhledu, ale jižně jsou jen Alpy, které nezastíní. Proto doporučuji vytypovat dobré počasí po dešti, za frontou. V zimě zejména při inverzním počasí, kdy do výšky 600 m.n.m. se rozlévá nízká oblačnost mlh.


06.07.2005 v 23:25Marten

Nejlehčí cesta vede z Lopenického sedla, cca 4km.Z Březové je to dost náročné.


05.07.2005 v 08:14Pavel

Obdivuji usili vsech, kteri se na stavbe rozhledny podileli. Rozhleden neni nikdy dost, a zvlaste tak krasny kraj si ji zaslouzi. Chtel bych se zucastnit slavnostniho otevreni. Nikdy jsem v tomto kraji nebyl. Protoze na tom nejsem zdravotne nejlepe, prosim zasvecene lidi o radu, jak nejlepe se dostat nejblize k rozhledne autem s dobrou moznosti parkovani a nejkratsi cestou pesky.


DALŠÍ INFORMACE: Rozhledna Lopeník
Zveřejněno 03.07.2005 v 20:34 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule