PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Rokytnice Šanov Hostětín Žítková Lopeník Bojkovice Rudice


Město Bojkovice
 

Rozhledna Lopeník otevřena

V Bílých Karpatech na Velkém Lopeníku byla 16.7. 2005 slavnostně otevřena nová rozhledna.
Na druhém nejvyšším vrcholu Bílých Karpat, Velkém Lopeníku, vyrostla staronová rozhledna. 22 metrů vysoká stavba z dubového dřeva přímo na státní hranici symbolizuje přátelství Čechů a Slováků. V sobotu 16.7. 2005 proběhlo její slavnostní otevření. Bohatý program začal přivítáním účastníků a proslovem hostů, mezi které patřil i hejtman Zlínského kraje, představitel samosprávného Trenčianského kraje a někteří poslanci a senátoři. Po zaznění české a slovenské hymny a následném vyvěšení státních vlajek, byla rozhledna posvěcena Otcem Janem Kornekem. Poté již došlo k tomu nejdůležitějšímu - k samotnému slavnostnímu otevření přestřižením pásky zástupci Zlínského a Trenčianského kraje a starostou obce Lopeník. Následně už nic nebránilo k výstupu 101 schodů na vrchol rozhledny, který naskytl překrásný výhled do okolní krajiny. I přes nepříliš dobrou viditelnost bylo možno spatřit také vrcholky některých vzdálenějších pohoří moravské i slovenské strany. Pod rozhlednou zatím pokračoval kulturní program v podání místních folklórních souborů. Pro dokreslení dobré nálady návštěvníků, kteří se zde sešli opravdu v hojném počtu, přispěla také spousta stánků s občerstvením. Jednou z největších atrakcí pak bylo slanování rozhledny dvěma odvážnými hasiči. Program po zapálení vatry česko-slovenského přátelství pokračoval až do pozdních nočních hodin. K příjemné atmosféře celé akce přispělo i krásné letní počasí.
Rozhledna bude otevřena do konce letní sezóny, každý den mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hod. Vstupné 20 Kč/25 Sk, slevněné 10 Kč/15 Sk.

Mgr. Tomáš Kuča

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 4 názory)


05.08.2005 v 11:49Mosák

Navštívil jsem rozhlednu 26.7. a rovněž mě zarazilo, když jsem u Malého Lopeníku potkal auto a lidé z něj říkali, že nikde žádná zákazová značka nebyla. Dojet se dá ale až přímo k rozhledně, což moc dobré není. Rozhledna sama o sobě je pěkná, zatím je otevřena nepřetržitě a vstupné zatím nikdo nevybírá. Asi by se tam opravdu neuživil, neboť moc turistů ( nemyslín teď skalní) tam asi pěšky chodit nebude, když nejkratší trasa je dle mne 8 km tam i zpět, ale vždy do kopce. A to některé "turisty" jistě odradí. Rovněž nevím, proč se všude píše o Velkém Lopeníku jako o 2. nejvyšším vrcholu Bílých Karpat. Po Velké Javořině je druhá Chmelová (925m) a pokud se nemýlím, tak stejně vysoký (925m)je i Jelenec nad Stráním. Jinak všem můžu návštěvu rozhledny doporučit, výhledy opravdu stojí za to.


25.07.2005 v 11:00standa

Se ženou a dcerkou jsme tuto sobotu navštívili nově zbudovanou rozhlednu ... je pravdou, že kdysi veskrze pustý polozalesněný kopec ožil, a musím přiznat - výhled je odsud z vrchu nové věže vskutku krásný - zejména na zvlněnou krajinu východním směrem. Co mne ale překvapilo nepříjemně je to, jak honba za masovým turismem dokáže devastovat původní krajinu. Na výškový bod vede doslova bagrem protažená cesta, místy hrubým štěrkem vysypaná - a někteří moto-turisté toho radostně využívají, jaká nádhera! :-( nestačilo zachovat původní přístup po turistickém značení ? udělejte si každý úsudek sám ...


19.07.2005 v 23:42jenny

Souhlasím s autorem předchozího příspěvku. Koneckonců to ukáže čas. Navíc co se zájemci o výhled mimo provozní dobu !? Zejména za inverzního počasí v zimě nebo brzy ráno, kdy bude viditelnost nejlepší !? Smysl by mělo vybírat pokud by byl na Velký Lopeník lepší přístup a tudíž větší návštěvnost !!! Kdysi jsem viděl návrh na lyžařský areál pod Kobylcem - 845 m.n.m. s lanovkou ( vlekem ) na jeho vrchol. Pokud by takový vznikl, pak by byl větší zájem ze strany běžkařů i o hřeben Velkého a Malého Lopeníka na nichž jsou v zimě lyžařské podmínky široko daleko nejlepší. Býva zde až 1 m sněhu a ten vydrží až do dubna. Také obnovení vleku na tzv. Velikonočním svahu v Lopenickém sedle by na sebe nenechalo dlouho čekat. Pokud by neměla zájem bývaká Jiskra Kyjov, tak by se určitě našel nový provozovatel!!! V tomto případě pak bylo opodstatněné u rozhledny zřídit i občerstvení v útulné chatě.


18.07.2005 v 10:57Martin

Je to skvělé, že rozhledna je hotová. Ale ptám se. Proč není rozhledna otevřena furt? A proč není zdarma? Vždyť je uprostřed ničeho, ani k ní nevede pořádná cesta (věčně rozbahněná). Vždyť to vstupné nemůže ani náhodou zaplatit toho člověka, který ho vybírá.


DALŠÍ INFORMACE: Rozhledna Lopeník
Zveřejněno 17.07.2005 v 16:44 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule