PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Rokytnice Šanov Hostětín Žítková Lopeník Bojkovice Rudice


Město Bojkovice
 

Cykloturisté na Bojkovsku se mají na co těšit

Bojkovsko získalo dotaci z programu Leader na rozvoj cestovního ruchu
Obrovský boom cykloturistiky v České republice s sebou v posledních letech přinesl lavinu v podobě značení stovek kilometrů cyklotras. Značené cyklotrasy vznikaly všude a dosti často bez ohledu na jejich účelnost, bezpečnost cyklistů a infrastrukturu, která k cykloturistice neodmyslitelně patří. Výsledky snažení tak jsou mnohde rozporuplné. Zástupci mikroregionu Bojkovsko si uvědomují dnešní "cyklotrendy" a zdá se, že se v podhůří Bílých Karpat blýská na lepší časy.
Jednou ze základních priorit mikroregionu, který v současnosti tvoří 12 obcí semknutých kolem města Bojkovice, je totiž rozšiřování a zkvalitňování sítě cyklistických tras. A proč? Protože cykloturistika je dnes jedním ze základních pilířů cestovního ruchu. A protože doby, kdy cykloturista představoval unaveného poutníka, kterak šlape do pedálů svého plně naloženého kola, aby navečer rozbil stan někde v ústraní, je pravděpodobně nenávratně pryč. Dnešní cykloturisté se nespokojí jen s neporušenou přírodou a krásnými výhledy. Vyžadují služby a jsou ochotni za ně zaplatit. Bojkovsko není regionem s výraznou průmyslovou historií a rozvinutý cestovní ruch je pro něj šancí, kterou se jeho zástupci rozhodli hýčkat a nepropást.

Nejvýraznějším rysem cykloturistických aktivit na Bojkovsku tak bude rozvoj doplňkové infrastruktury pro cyklisty a tvorba produktů, které by měly vysoké nároky současných cykloturistů na Bojkovsku splňovat a zejména nové návštěvníky oslovit a přilákat.

Kromě toho se na Bojkovsku rozhodli postupně léčit dětskou nemoc všech cyklotras v České republice: jejich nízkou bezpečnost. Vysoké procento značených cyklotras bylo v naší zemi vyznačeno po silnicích III. a mnohdy i II. třídy. Autoři cyklotras se všeobecně málo zamýšleli nad skutečností, že po vyznačených cyklotrasách pravděpodobně budou jezdit cyklisté, kteří budou ohrožováni vzrůstajícím počtem automobilů. Cyklotrasy na Bojkovsku budou odkláněny z dopravně frekventovaných komunikací a budou zlepšovány jejich bezpečnostní parametry. Představitelé mikroregionu již připravují projekty cyklotras pro rodiny s malými dětmi.

Skvěle do celé "cykloturistické" filozofie zapadá i projekt dřevěné rozhledny, která v nejbližší době vyroste na vrcholu Velkého Lopeníka (911 mnm), který je druhým nejvyšším vrchem celých Bílých Karpat. Rozhledna bude stát na kamenných základech na místě původní rozhledny, která zde stávala až do sedmdesátých let minulého století. Zdatným cykloturistům, kteří vyjedou až k rozhledně, se naskytne pohled na Vysoké Tatry, Beskydy, Pálavu, Jeseníky a v případě dobré viditelnosti i předhůří Alp.

Mikroregion Bojkovsko a hlavní aktér "rozhledny" obec Lopeník získaly na výše uvedené záměry dotaci z programu LEADER. Z této dotace doplněné o příspěvky obcí, podnikatelů a veřejnosti bude realizována řada aktivit na zlepšení turistického ruchu v regionu. Kromě výstavby rozhledny sem patří např. doplnění sítě pěších a cykloturistických tras, zlepšení propagace a mikroregionálního informačního systému. Do projektu je kromě obcí mikroregionu, slovenských partnerských obcí, města Uherského Brodu a okolních obcí zapojena řada zástupců různých organizací. Z jejich schůzek vzešlo již množství zajímavých nápadů. Některé z nich budou využity při realizaci projektu a některé budou jeho pokračováním.
Autor článku: Mgr. Aleš Linhart

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Rozhledna Lopeník
Zveřejněno 14.10.2004 v 14:02 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule